İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

haberurfadan.com: urfa haber

Bir vaka ya da olgu üzerine edinilen bilgiye selen denir. Bu bilginin ceride, dergi üzere neşriyat organlarıyla ya da radyo, televizyon alıcısı üzere muhabere araçlarıyla topluma sunulmak üzere hatlı dayanıklı hâline getirilmesine de selen hatsı adı verilir. Tarih boyunca insanlar muhabere ihtiyacını karşılık olmak için çeşitli yollar aramış bu yalnızçla kil tabletlere, ceylan derilerine ve kayalara hatlarını yazmışlardır. Matbaanın icadıyla edebiyat yaşantıında önemli tadilat olmuş giderek gazetecilik ortaya çıkmıştır. Gazeteler muhabere araçlarının yaygın olmadığı dönemlerde yegâne muhabere aracı olarak kullanılmıştır. Kitle muhabere araçlarının vürutmesi ile müşterek selen ve habere ulaşma yolları değmaslahatmiştir. Hasetmüzde insanlar ceride, TV ve İnternet ile muhabere ihtiyaçlarını karşıtlamaktadırlar. Habere ulaşmanın çok emeksiz başüstüneğu hasetmüzde habere hızlı ve güvenilen kaynaklardan ulaşabilmek daha da önemli hâle gelmiştir. Habere mevla olan fert ve toplumlar, ömürın mütebeddil ve vüruten koşullarını çabucak yorumlayıp harmoni katkısızlayabilmekte ve böylelikle siyasi, soylu erki, sosyal ve kültürel alanlarda avantajlı konuma gelebilmektedir. Sav, deposunı yaşamdan tuzakır ve özellikle çok hızlı değmaslahatimlerin başüstüneğu hasetmüz dünyasında habersiz eğleşmek, adeta ömürın dışında eğleşmek fehvaına gelmektedir. Hasetmüzde skorları her sabık devir artan hatlı, görsel ve maslahatitsel neşriyat organları, topluma selen iletmekte ve insanları yaşananlardan haberdar etmektedir.

Her vaka ve olgu selen değeri taşımaz. Haberi verilecek vakada ya da olguda dikkat çekicilik ve toplumun genelini ilgilendirme nitelikleri aranır. Bu niteliklere mevla vaka ve olgular selen değeri taşır. Haberciler bunu “Köpeğin insanoğluı ısırması selen değildir, insanın köpeği ısırması haberdir.” güfteüyle mahdutçe ilkeleştirmişlerdir. Haberci doğrusu muhabir, toplumun ilgisini çekecek bu olayları çatlakştırıp selen hâline getiren kişidir. Bir muhabir için rastgele birinin yolda yürürken düşmesi selen değeri taşımazken bir ülkenin devlet resi beyının düşmesi selen değeri taşır. Bunu belirleyen ölçüt, toplumun genelini ilgilendiriyor olmasıdır. Sav YAZISININ NİTELİKLERİ Nitelik, bir haberin olmazsa olmazıdır; haberi selen yaratıcı esas taştır. Bir haberin değerini anlamak için öncelikle selen peritonı üzerinde eğleşmek gerekir. Toplumda veya doğada meydana mevrut çeşitli vaka, tavır ve görünümle ilgili olgun ve duyurulara selen denir. Bu haberlerin halka duyurulması üzere belirli kurallar gözetilerek hazırlananlarına da selen hatları denir.

şanlıurfa haber

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

takipci satin al Seo Fiyatları https://seramikyerdosemeleri.name.tr/ https://yalovawebtasarimseo.name.tr/ https://sacsekillendirici.name.tr/ https://bisiklet.name.tr/ https://turkoloji.name.tr/ iqos sigara
Hacklink Hacklink Satın Al Hacklink Al Hacklink Panel Hacklink Satışı Fantezi İç Giyim
puff bar elektronik sigara
https://seokoloji.gen.tr
Puro Satın Al